Panasonic Electronic Components ECW-F2155JA
ECW-F2155JA picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2155JA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2155JA.pdf
Availability of ECW-F2155JA
QUANTITY
ECW-F2155JA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2155JA
Internal Part NumberEIS-ECW-F2155JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.740" L x 0.413" W (18.80mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.673" (17.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2155JA
Related LinksECW-F, ECW-F2155JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2155JA Details Description
Related parts for ECW-F2155JA
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484UBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 235MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf