Panasonic Electronic Components ECW-F2225RHA
ECW-F2225RHA picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2225RHA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 3% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2225RHA.pdf
Availability of ECW-F2225RHA
QUANTITY
ECW-F2225RHA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2225RHA
Internal Part NumberEIS-ECW-F2225RHA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.740" L x 0.496" W (18.80mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)0.752" (19.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2225RHA
Related LinksECW-F2, ECW-F2225RHA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2225RHA Details Description
Related parts for ECW-F2225RHA
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED IND 3MM TRI-LVL RA YLW DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf