Panasonic Electronic Components ECW-F2394HAQ
ECW-F2394HAQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2394HAQ
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 3% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2394HAQ.pdf
Availability of ECW-F2394HAQ
QUANTITY
ECW-F2394HAQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2394HAQ
Internal Part NumberEIS-ECW-F2394HAQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.307" W (13.00mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.724" (18.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2394HAQ
Related LinksECW-F2, ECW-F2394HAQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2394HAQ Details Description
Related parts for ECW-F2394HAQ
CONN RCPT 50POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 1.60A RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3.81MM 5POS datasheet.pdf
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf