Panasonic Electronic Components ECW-F2395JA
ECW-F2395JA picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2395JA
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2395JA.pdf
Availability of ECW-F2395JA
QUANTITY
ECW-F2395JA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2395JA
Internal Part NumberEIS-ECW-F2395JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.937" L x 0.532" W (23.80mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.819" (20.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2395JA
Related LinksECW-F, ECW-F2395JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2395JA Details Description
Related parts for ECW-F2395JA
RES 5.6K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
PIGTAIL, 8FIB, SM RIB MPX datasheet.pdf
IC ADC 17BIT 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 16.7A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
LATCH LOCK BOLT_M3/M3_H: 4,7 MM datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf