Panasonic Electronic Components ECW-F2395JAQ
ECW-F2395JAQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2395JAQ
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2395JAQ.pdf
Availability of ECW-F2395JAQ
QUANTITY
ECW-F2395JAQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2395JAQ
Internal Part NumberEIS-ECW-F2395JAQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.937" L x 0.532" W (23.80mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)1.094" (27.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2395JAQ
Related LinksECW-F2, ECW-F2395JAQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2395JAQ Details Description
Related parts for ECW-F2395JAQ
IC VIDEO SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MPU-6000 datasheet.pdf
V606(BWB)03-002 datasheet.pdf
TERM RECP TIN 8 AWG datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf