Panasonic Electronic Components ECW-F2475HA
ECW-F2475HA picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2475HA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 3% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2475HA.pdf
Availability of ECW-F2475HA
QUANTITY
ECW-F2475HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2475HA
Internal Part NumberEIS-ECW-F2475HA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.937" L x 0.583" W (23.80mm x 14.80mm)
Height - Seated (Max)0.870" (22.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2475HA
Related LinksECW-F, ECW-F2475HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2475HA Details Description
Related parts for ECW-F2475HA
CAP CER 2200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 62 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE COAX PLEN RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf
G-INS-PG36-L68N-PNES-GY datasheet.pdf
CRYSTAL 6.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf