Panasonic Electronic Components ECW-F2565HAQ
ECW-F2565HAQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2565HAQ
Brief Description
CAP FILM 5.6UF 3% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2565HAQ.pdf
Availability of ECW-F2565HAQ
QUANTITY
ECW-F2565HAQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2565HAQ
Internal Part NumberEIS-ECW-F2565HAQ
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.937" L x 0.638" W (23.80mm x 16.20mm)
Height - Seated (Max)1.197" (30.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2565HAQ
Related LinksECW-F2, ECW-F2565HAQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2565HAQ Details Description
Related parts for ECW-F2565HAQ
IDC CABLE - MSR34K/MC34M/MCE34K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/GRN 20DEG RA SGL datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf