Panasonic Electronic Components ECW-F2824HAB
ECW-F2824HAB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2824HAB
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 3% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2824HAB.pdf
Availability of ECW-F2824HAB
QUANTITY
ECW-F2824HAB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2824HAB
Internal Part NumberEIS-ECW-F2824HAB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.713" L x 0.315" W (18.10mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.752" (19.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2824HAB
Related LinksECW-F2, ECW-F2824HAB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2824HAB Details Description
Related parts for ECW-F2824HAB
CONN RECEPT 22POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
VARISTOR 270V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 0.6W 2512 datasheet.pdf
RES 6K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
762 TB SOC FEED-THROUGH datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf