Panasonic Electronic Components ECW-F4104JL
ECW-F4104JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4104JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4104JL.pdf
Availability of ECW-F4104JL
QUANTITY
ECW-F4104JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4104JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4104JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.256" W (15.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4104JL
Related LinksECW-F, ECW-F4104JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4104JL Details Description
Related parts for ECW-F4104JL
RES SMD 360 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 42V 2A SOT-223 datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 180 6 P AWG 26-24 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.2W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE 6A 200V TO277A SMPC datasheet.pdf