Panasonic Electronic Components ECW-F4105RHL
ECW-F4105RHL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4105RHL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4105RHL.pdf
Availability of ECW-F4105RHL
QUANTITY
ECW-F4105RHL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4105RHL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4105RHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.512" W (23.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.976" (24.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4105RHL
Related LinksECW-F4, ECW-F4105RHL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4105RHL Details Description
Related parts for ECW-F4105RHL
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS STR .050" GOL datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 304BGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 140MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf