Panasonic Electronic Components ECW-F4124JL
ECW-F4124JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4124JL
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4124JL.pdf
Availability of ECW-F4124JL
QUANTITY
ECW-F4124JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4124JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4124JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.276" W (15.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4124JL
Related LinksECW-F, ECW-F4124JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4124JL Details Description
Related parts for ECW-F4124JL
FIXED IND 150UH 50MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ALIGNMENT RING CONN FIBER OPTIC datasheet.pdf
GSP1 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 2100LM datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 460MA 230 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf