Panasonic Electronic Components ECW-F4135JL
ECW-F4135JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4135JL
Brief Description
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4135JL.pdf
Availability of ECW-F4135JL
QUANTITY
ECW-F4135JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4135JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4135JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance1.3µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.504" W (28.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.831" (21.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4135JL
Related LinksECW-F, ECW-F4135JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4135JL Details Description
Related parts for ECW-F4135JL
INDUCT ARRAY 2 COIL 465.3UH SMD datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 14.18"L X 7.48"W datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE 2.8 PA YLW datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 600V 300A TO200AB datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf