Panasonic Electronic Components ECW-F4154JB
ECW-F4154JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4154JB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4154JB.pdf
Availability of ECW-F4154JB
QUANTITY
ECW-F4154JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4154JB
Internal Part NumberEIS-ECW-F4154JB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(B)
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4154JB
Related LinksECW-F, ECW-F4154JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4154JB Details Description
Related parts for ECW-F4154JB
RES SMD 205K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
KIT EVAL 1.5GBPS 4X4 LVDS XPOINT datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf