Panasonic Electronic Components ECW-F4164RHL
ECW-F4164RHL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4164RHL
Brief Description
CAP FILM 0.16UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4164RHL.pdf
Availability of ECW-F4164RHL
QUANTITY
ECW-F4164RHL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4164RHL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4164RHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
SeriesECW-F(L)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.16µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.307" W (15.50mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.685" (17.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4164RHL
Related LinksECW-F4, ECW-F4164RHL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4164RHL Details Description
Related parts for ECW-F4164RHL
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV 4-X2SON datasheet.pdf
BCH-350HF- 7 BK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf