Panasonic Electronic Components ECW-F4185HLB
ECW-F4185HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4185HLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4185HLB.pdf
Availability of ECW-F4185HLB
QUANTITY
ECW-F4185HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4185HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F4185HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.598" W (28.00mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4185HLB
Related LinksECW-F4, ECW-F4185HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4185HLB Details Description
Related parts for ECW-F4185HLB
DIODE BRIDGE 1.5A 65V WOG datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 160POS 30AU PCB datasheet.pdf
IC OPAMP ZRO-DRFT 2.5MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 7.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
A22TK-2RL-12-K04 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ATTENUATOR 13 DB DC 18GHZ datasheet.pdf