Panasonic Electronic Components ECW-F4225HL
ECW-F4225HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4225HL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4225HL.pdf
Availability of ECW-F4225HL
QUANTITY
ECW-F4225HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4225HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4225HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.661" W (28.00mm x 16.80mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4225HL
Related LinksECW-F, ECW-F4225HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4225HL Details Description
Related parts for ECW-F4225HL
IC COUNTER BIDIR SYNC 4ST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 40 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf