Panasonic Electronic Components ECW-F4304HLB
ECW-F4304HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4304HLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.3UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4304HLB.pdf
Availability of ECW-F4304HLB
QUANTITY
ECW-F4304HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4304HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F4304HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.3µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.362" W (18.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.744" (18.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4304HLB
Related LinksECW-F4, ECW-F4304HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4304HLB Details Description
Related parts for ECW-F4304HLB
RES SMD 232K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 130MHZ 8UMAX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 1.5GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO252-2 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf