Panasonic Electronic Components ECW-F4364RHB
ECW-F4364RHB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4364RHB
Brief Description
CAP FILM 0.36UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4364RHB.pdf
Availability of ECW-F4364RHB
QUANTITY
ECW-F4364RHB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4364RHB
Internal Part NumberEIS-ECW-F4364RHB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.36µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.492" W (23.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4364RHB
Related LinksECW-F4, ECW-F4364RHB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4364RHB Details Description
Related parts for ECW-F4364RHB
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 342 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf