Panasonic Electronic Components ECW-F4473HL
ECW-F4473HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4473HL
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 3% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F4473HL.pdf
Availability of ECW-F4473HL
QUANTITY
ECW-F4473HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4473HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4473HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.244" W (12.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4473HL
Related LinksECW-F, ECW-F4473HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4473HL Details Description
Related parts for ECW-F4473HL
RES 300K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.390" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf