Panasonic Electronic Components ECW-F4683HL
ECW-F4683HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4683HL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 3% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F4683HL.pdf
Availability of ECW-F4683HL
QUANTITY
ECW-F4683HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4683HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4683HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.449" (11.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4683HL
Related LinksECW-F, ECW-F4683HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4683HL Details Description
Related parts for ECW-F4683HL
RES ARRAY 9 RES 22 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
BNB ZACK STRIP 10-SECTION datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 12LFCSP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
SGE88-0-1000-5000C-5000C datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf