Panasonic Electronic Components ECW-F4683JL
ECW-F4683JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4683JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F4683JL.pdf
Availability of ECW-F4683JL
QUANTITY
ECW-F4683JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4683JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4683JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.449" (11.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4683JL
Related LinksECW-F, ECW-F4683JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4683JL Details Description
Related parts for ECW-F4683JL
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONN PIN SPRING-LOAD .575 20GOLD datasheet.pdf
RES 91 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 624LG datasheet.pdf
LARGE BASIC SW COMPONENT PART datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf