Panasonic Electronic Components ECW-F6105HLB
ECW-F6105HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6105HLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 3% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6105HLB.pdf
Availability of ECW-F6105HLB
QUANTITY
ECW-F6105HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6105HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6105HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.610" W (28.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max)1.075" (27.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6105HLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6105HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6105HLB Details Description
Related parts for ECW-F6105HLB
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 70 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC RS-485 TXRX HIGH OUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SSD MSATA A1-M 64GB FLASH MLC datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf