Panasonic Electronic Components ECW-F6123HLB
ECW-F6123HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6123HLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 3% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F6123HLB.pdf
Availability of ECW-F6123HLB
QUANTITY
ECW-F6123HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6123HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6123HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.524" (13.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6123HLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6123HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6123HLB Details Description
Related parts for ECW-F6123HLB
FERRULE 1.5MM 14 BLK 1 = 500PCS datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
BOARD DEMO PROXIMITY DET TDA0161 datasheet.pdf
IC FLOW-CTRL 48BIT 7-5NS 324-BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf