Panasonic Electronic Components ECW-F6124JL
ECW-F6124JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6124JL
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6124JL.pdf
Availability of ECW-F6124JL
QUANTITY
ECW-F6124JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6124JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F6124JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.327" W (18.00mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max)0.559" (14.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6124JL
Related LinksECW-F, ECW-F6124JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6124JL Details Description
Related parts for ECW-F6124JL
CONN FPC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 500MA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN DECOUPLING datasheet.pdf
RES SMD 1.82 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf