Panasonic Electronic Components ECW-F6135JL
ECW-F6135JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6135JL
Brief Description
CAP FILM 1.3UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6135JL.pdf
Availability of ECW-F6135JL
QUANTITY
ECW-F6135JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6135JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F6135JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1.3µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.693" W (28.00mm x 17.60mm)
Height - Seated (Max)1.020" (25.91mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6135JL
Related LinksECW-F, ECW-F6135JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6135JL Details Description
Related parts for ECW-F6135JL
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 200POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123F datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16SKT CRIMP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 7.5K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
1 GHZ VIDEO SPLITTER EIGHT PORT datasheet.pdf