Panasonic Electronic Components ECW-F6135JLB
ECW-F6135JLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6135JLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.3UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6135JLB.pdf
Availability of ECW-F6135JLB
QUANTITY
ECW-F6135JLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6135JLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6135JLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance1.3µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.693" W (28.00mm x 17.60mm)
Height - Seated (Max)1.157" (29.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6135JLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6135JLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6135JLB Details Description
Related parts for ECW-F6135JLB
RELAY RF SPDT 500MA 12V datasheet.pdf
EDUCATION BOARD UP3 W/1C6 datasheet.pdf
DEKAFIX FW 8 MARKED 51-100 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE DRVR IGBT/MOSFET SOT23-6 datasheet.pdf
IC BATT/PROT 2-4CELL 8TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 1W TH datasheet.pdf