Panasonic Electronic Components ECW-F6164RJL
ECW-F6164RJL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6164RJL
Brief Description
CAP FILM 0.16UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6164RJL.pdf
Availability of ECW-F6164RJL
QUANTITY
ECW-F6164RJL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6164RJL
Internal Part NumberEIS-ECW-F6164RJL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesECW-F(L)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.16µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.366" W (18.00mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.740" (18.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6164RJL
Related LinksECW-F6, ECW-F6164RJL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6164RJL Details Description
Related parts for ECW-F6164RJL
TRANS NPN 32V 0.2A SST3 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HOOK datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO214AC datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FUSE 40A 600V AC C.S.A. CANADIAN datasheet.pdf