Panasonic Electronic Components ECW-F6244JL
ECW-F6244JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6244JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.24UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6244JL.pdf
Availability of ECW-F6244JL
QUANTITY
ECW-F6244JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6244JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F6244JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.441" W (18.00mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)0.685" (17.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6244JL
Related LinksECW-F, ECW-F6244JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6244JL Details Description
Related parts for ECW-F6244JL
IDC CABLE - MKR10A/MC10G/MKR10A datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.8 OHM 0404 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ATAB5570 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 29.498928MHZ SMD datasheet.pdf
BLADE #11 100PC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf