Panasonic Electronic Components ECW-F6244JL
ECW-F6244JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6244JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.24UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6244JL.pdf
Availability of ECW-F6244JL
QUANTITY
ECW-F6244JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6244JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F6244JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.441" W (18.00mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)0.685" (17.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6244JL
Related LinksECW-F, ECW-F6244JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6244JL Details Description
Related parts for ECW-F6244JL
IC REG LDO 1.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 500MA 1.092 OHM datasheet.pdf
MICRO 21C P 120" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf