Panasonic Electronic Components ECW-F6363HL
ECW-F6363HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6363HL
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 3% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F6363HL.pdf
Availability of ECW-F6363HL
QUANTITY
ECW-F6363HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6363HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F6363HL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.287" W (13.00mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.461" (11.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6363HL
Related LinksECW-F, ECW-F6363HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6363HL Details Description
Related parts for ECW-F6363HL
IC SRAM 1MBIT 9NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 7/16" 6.50" datasheet.pdf
CONN RECEPT 14AWG PLUS KEYED datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf