Panasonic Electronic Components ECW-F6363HLB
ECW-F6363HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6363HLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 3% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F6363HLB.pdf
Availability of ECW-F6363HLB
QUANTITY
ECW-F6363HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6363HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6363HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.287" W (13.00mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6363HLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6363HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6363HLB Details Description
Related parts for ECW-F6363HLB
IC MPU Z180 33MHZ 100QFP datasheet.pdf
IC RESONANT CONVRTR CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
9V SNAP T STYLE 4" LEADS W/COVER datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 0.67MA 288 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20VC 0402 datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 25C BRD 300V datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf