Panasonic Electronic Components ECW-F6514HLB
ECW-F6514HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6514HLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.51UF 3% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F6514HLB.pdf
Availability of ECW-F6514HLB
QUANTITY
ECW-F6514HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6514HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6514HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.51µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.437" W (28.00mm x 11.10mm)
Height - Seated (Max)0.878" (22.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6514HLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6514HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6514HLB Details Description
Related parts for ECW-F6514HLB
JUMPER-H1506TR/A3049W/X 8" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 3SSIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 661MA 457 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 176UH 300MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf