Panasonic Electronic Components ECW-FA2J105J
ECW-FA2J105J picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FA2J105J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FA2J105J.pdf
Availability of ECW-FA2J105J
QUANTITY
ECW-FA2J105J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FA2J105J
Internal Part NumberEIS-ECW-FA2J105J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.437" W (26.00mm x 11.10mm)
Height - Seated (Max)0.638" (16.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FA2J105J
Related LinksECW-FA, ECW-FA2J105J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FA2J105J Details Description
Related parts for ECW-FA2J105J
IC FLASH 64MBIT 110NS 64TBGA datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 40UH 0.9A datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 15UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 246.0MHZ SMD datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf