Panasonic Electronic Components ECW-FA2J105JQ
ECW-FA2J105JQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FA2J105JQ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FA2J105JQ.pdf
Availability of ECW-FA2J105JQ
QUANTITY
ECW-FA2J105JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FA2J105JQ
Internal Part NumberEIS-ECW-FA2J105JQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.437" W (26.00mm x 11.10mm)
Height - Seated (Max)0.913" (23.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FA2J105JQ
Related LinksECW-FA, ECW-FA2J105JQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FA2J105JQ Details Description
Related parts for ECW-FA2J105JQ
IND DELAY LINE 4.5NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1812 24V 1.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RF ANT MOD GPS GLONASS datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO RLLR LVR datasheet.pdf
FIBER DOME STUB TERM 8 400' DIEL datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 9.5 NF 20% 2000VDC AXIA datasheet.pdf