Panasonic Electronic Components ECW-FA2J155JB
ECW-FA2J155JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FA2J155JB
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FA2J155JB.pdf
Availability of ECW-FA2J155JB
QUANTITY
ECW-FA2J155JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FA2J155JB
Internal Part NumberEIS-ECW-FA2J155JB
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.532" W (26.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.929" (23.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FA2J155JB
Related LinksECW-FA, ECW-FA2J155JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FA2J155JB Details Description
Related parts for ECW-FA2J155JB
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR SLD 2POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 10POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS DUAL BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf