Panasonic Electronic Components ECW-FA2J334J
ECW-FA2J334J picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FA2J334J
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FA2J334J.pdf
Availability of ECW-FA2J334J
QUANTITY
ECW-FA2J334J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FA2J334J
Internal Part NumberEIS-ECW-FA2J334J
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.717" L x 0.335" W (18.20mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FA2J334J
Related LinksECW-FA, ECW-FA2J334J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FA2J334J Details Description
Related parts for ECW-FA2J334J
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS .100" DBL T/H datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
MGRID 2MM DUAL ROW SMT HDR 24 CK datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf