Panasonic Electronic Components ECW-FA2J684JQ
ECW-FA2J684JQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FA2J684JQ
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FA2J684JQ.pdf
Availability of ECW-FA2J684JQ
QUANTITY
ECW-FA2J684JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FA2J684JQ
Internal Part NumberEIS-ECW-FA2J684JQ
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.717" L x 0.472" W (18.20mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.870" (22.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FA2J684JQ
Related LinksECW-FA, ECW-FA2J684JQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FA2J684JQ Details Description
Related parts for ECW-FA2J684JQ
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.053DIA GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
INTERMD CAR-5242 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DBL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf