Panasonic Electronic Components ECW-FD2W105JB
ECW-FD2W105JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W105JB
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W105JB.pdf
Availability of ECW-FD2W105JB
QUANTITY
ECW-FD2W105JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W105JB
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W105JB
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.307" W (17.50mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W105JB
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W105JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W105JB Details Description
Related parts for ECW-FD2W105JB
NOZZLE HOT AIR 44 PIN PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROLLER 50MA INSERT LEFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED MOD LMR4 120V 700LM WM WHT datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf