Panasonic Electronic Components ECW-FD2W125JB
ECW-FD2W125JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W125JB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W125JB.pdf
Availability of ECW-FD2W125JB
QUANTITY
ECW-FD2W125JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W125JB
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W125JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.654" (16.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W125JB
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W125JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W125JB Details Description
Related parts for ECW-FD2W125JB
DEKAFIX FWZ 5 MARKED 81-90 50/CD datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT XFP 20POS SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.2" SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
26W 12V HZRD FLUORESCNT 100'CORD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-219AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X51MM 24VDC datasheet.pdf