Panasonic Electronic Components ECW-FD2W155K
ECW-FD2W155K picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W155K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W155K.pdf
Availability of ECW-FD2W155K
QUANTITY
ECW-FD2W155K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W155K
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W155K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.366" W (17.50mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W155K
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W155K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W155K Details Description
Related parts for ECW-FD2W155K
IC MPU EP9 200MHZ 208LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 24VDC PCB datasheet.pdf
MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
IND PB ILLUM SQ GRAY 12V RED datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 7.41K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf