Panasonic Electronic Components ECW-FD2W184JB
ECW-FD2W184JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W184JB
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W184JB.pdf
Availability of ECW-FD2W184JB
QUANTITY
ECW-FD2W184JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W184JB
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W184JB
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.496" L x 0.189" W (12.60mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.563" (14.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W184JB
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W184JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W184JB Details Description
Related parts for ECW-FD2W184JB
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 9V SIP SGL datasheet.pdf