Panasonic Electronic Components ECW-FD2W184JB
ECW-FD2W184JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W184JB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W184JB.pdf
Availability of ECW-FD2W184JB
QUANTITY
ECW-FD2W184JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W184JB
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W184JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.496" L x 0.189" W (12.60mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.563" (14.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W184JB
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W184JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W184JB Details Description
Related parts for ECW-FD2W184JB
IC DAC 12BIT MULT MONO 20PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8WSON datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf