Panasonic Electronic Components ECW-FD2W185JB
ECW-FD2W185JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W185JB
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W185JB.pdf
Availability of ECW-FD2W185JB
QUANTITY
ECW-FD2W185JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W185JB
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W185JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package1,000
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.398" W (17.50mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W185JB
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W185JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W185JB Details Description
Related parts for ECW-FD2W185JB
MODULE DIODE 100A 480VAC datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 300MW SOD523 datasheet.pdf
FUSE CLASS J F/A 20A 600V datasheet.pdf
INDUCOM CRIMP FERRULE 70-80MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 8A 6LDFN datasheet.pdf