Panasonic Electronic Components ECW-FD2W275K
ECW-FD2W275K picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W275K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W275K.pdf
Availability of ECW-FD2W275K
QUANTITY
ECW-FD2W275K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W275K
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W275K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance2.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.996" L x 0.354" W (25.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W275K
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W275K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W275K Details Description
Related parts for ECW-FD2W275K
CONN REC 7 POS W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 120 POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LAMP T-1.5 TELE SLIDE 28V .08A datasheet.pdf
HOOK MINI TEST CONN GRAY datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT SNAP 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf