Panasonic Electronic Components ECW-FD2W474K4
ECW-FD2W474K4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W474K4
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 450VDC RAD
Datasheet Download
ECW-FD2W474K4.pdf
Availability of ECW-FD2W474K4
QUANTITY
ECW-FD2W474K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W474K4
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W474K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECW-F(D)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.228" W (17.50mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W474K4
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W474K4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W474K4 Details Description
Related parts for ECW-FD2W474K4
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO216 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
LED 18MM AMBER 120V WIRE PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
WR-WTB 1.50MM PRE-CRIMPED CONTAC datasheet.pdf