Panasonic Electronic Components ECW-FE2W225JA
ECW-FE2W225JA picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FE2W225JA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FE2W225JA.pdf
Availability of ECW-FE2W225JA
QUANTITY
ECW-FE2W225JA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FE2W225JA
Internal Part NumberEIS-ECW-FE2W225JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECWFE
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FE2W225JA
Related LinksECW-FE, ECW-FE2W225JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FE2W225JA Details Description
Related parts for ECW-FE2W225JA
CONN FPC VERT 21POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 300MA 100 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC R6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 90POS SMD datasheet.pdf
BOX S STEEL 33.86"L X 25.2"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 4.9152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf