Panasonic Electronic Components ECW-H10113JV
ECW-H10113JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10113JV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10113JV.pdf
Availability of ECW-H10113JV
QUANTITY
ECW-H10113JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10113JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10113JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10113JV
Related LinksECW-H1, ECW-H10113JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10113JV Details Description
Related parts for ECW-H10113JV
CONN BACKSHELL 68POS CHAMP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
FUSE CERM 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf