Panasonic Electronic Components ECW-H10113RHV
ECW-H10113RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10113RHV
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 3% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10113RHV.pdf
Availability of ECW-H10113RHV
QUANTITY
ECW-H10113RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10113RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10113RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.011µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10113RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H10113RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10113RHV Details Description
Related parts for ECW-H10113RHV
SCR INVERTER 800V 370A A-PUK datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 12X10" BLK datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 280V 400A MS013 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
V/T REC POWRBLADE datasheet.pdf
EMULATOR BASE UNIT H8S/2678R FAM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
8332-4 PRESSURE PAD datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf