Panasonic Electronic Components ECW-H10152JVB
ECW-H10152JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10152JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1500PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10152JVB.pdf
Availability of ECW-H10152JVB
QUANTITY
ECW-H10152JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10152JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10152JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10152JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10152JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10152JVB Details Description
Related parts for ECW-H10152JVB
KIT DEV Z8 ENCORE XP 8-PIN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
1 POSITION BMTP MOTHERBOARD KIT datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf