Panasonic Electronic Components ECW-H10182JVB
ECW-H10182JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10182JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1800PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10182JVB.pdf
Availability of ECW-H10182JVB
QUANTITY
ECW-H10182JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10182JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10182JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10182JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10182JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10182JVB Details Description
Related parts for ECW-H10182JVB
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-16AWG #8 TIN datasheet.pdf
TEK-MATE 12X18 FEMALE SNAPS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.145A RADI datasheet.pdf
POWER ELEMENT 90DEG 4.2MM 8PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
ASSY-FERRULE DIES datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 0.4A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
LED DURIS E5 WARM WHT 2700K 4SMD datasheet.pdf
2 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24-Bit Codec IC datasheet.pdf